15.01.2014

Pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa odbyła się 15 stycznia w budynku Izby Chorych przy udziale wrocławskiej Stacji Terenowej WCKiK. Już kilka minut po ósmej pierwsi chętni wypełniali ankiety i rejestrowali się do badań przed oddaniem krwi. Z prawie 60 osób tylko 45 udało się zakwalifikować do donacji. Największą grupę chętnych stanowili słuchacze służby przygotowawczej do NSR, a oprócz nich stawili się klubowicze, muzycy z reprezentacyjnej orkiestry Wojsk Lądowych, pracownicy 2 WOG i żołnierze pododdziałów Centrum. Razem zgromadzili 20,250 litrów krwi i przekazali część swych czekolad dla dzieci z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. Cieszy fakt, że klubowicze przyprowadzili nowych krwiodawców, w tym panie.Po tej akcji przybyło kilku klubowiczów, którzy w najbliższym czasie otrzymają tytuły Zasłużonych Dawców Krwi, gdyż spełnili oni wymagania co do ilości oddanej krwi. Przypominamy, że III stopień odznaki panie otrzymują po oddaniu 5 litrów, a panowie po oddaniu 6 litrów. Kolejny stopień uzyskuje się po 10 (panie) i 12 (panowie) litrach oddanej krwi, a odznaka I stopnia przyznawana jest po 15 (panie) i 18 (panowie) litrach oddanej krwi. Oczywiście krwiodawcy nie przestają wtedy oddawać krwi, czego przykładem jest klubowicz, który w dniu dzisiejszym przekroczył limit 25 litrów oddanej krwi. Nie jest on rekordzistą w klubie, gdyż kolega Andrzej oddał już ponad 55 litrów, a kolega Stanisław ma zgromadzonych litrów niemalże 60. Jednak ich staż krwiodawcy jest dłuższy o kilkanaście lat. Zachęcamy do naśladowania!

Oprócz oddawania krwi, klub zorganizował też zapisy do banku dawców szpiku, które prowadził Krajowy Bank Dawców Szpiku Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Wrocławia. Z tej akcji skorzystało 17 osób, które zadeklarowały bezinteresowną chęć pomocy innym poprzez oddanie swego szpiku. Należy pamiętać, że co roku ok. 3 500 dorosłych i dzieci choruje na białaczki i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Szansą powrotu do zdrowia jest dla nich przeszczep szpiku od osoby, która musi być doskonale dobrana pod względem antygenów zgodności tkankowej. Szansa, że antygeny HLA będą identyczne,  waha się między 1:100 a 1:25000.

Celem działania klubu jest bezinteresowna pomoc w ratowaniu życia i zdrowia potrzebujących, a w takiej sytuacji może się znaleźć ktoś z rodziny, przyjaciół, sąsiadów, znajomych. Krwiodawca i dawca szpiku są anonimowi i nie patrzą na profity z tytułu ich zachowań. Jednakże są osoby, które doceniają tą wolę dzielenia się sobą i wspierają dawców poprzez różnego rodzaju rabaty. Z ich inicjatywą wspierania idei krwiodawstwa można zapoznać się na stronie www.dawcomwdarze.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *