O klubie

Założenie Klubu nastąpiło 06.11.2009 roku poprzez spotkanie założycielskie w obecności przedstawicieli Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu.

Zarząd klubu:

prezes- kpt. Dariusz PADARZ

zastępca- kpt. Krzysztof CYGAN

członkowie- pani Magdalena JANOWSKA, kpt. Marcin SZCZERBA i pan Dariusz LASEK

Nasz klub podtrzymuje wieloletnie tradycje „wojskowego” krwiodawstwa. Większość obecnych klubowiczów rozpoczęło oddawanie krwi na szkole oficerskiej czy w szkole chorążych i oddali już po kilka, a nawet kilkanaście litrów krwi.

Obecnie klub zrzesza ponad 40 członków PCK i kilkunastu wolontariuszy. Wielu z nich już od lat bezinteresownie przynosili ulgę w cierpieniu, ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego,  odczuwając potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Klub brał udział w wydarzeniach wrocławskiego systemu krwiodawstwa i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża, czego dowodem są pierwsze podziękowania, dyplomy i te najważniejsze – litry oddanej krwi. Klub przy Centrum nie jest zamkniętą enklawą i w swój poczet przyjmuje wszystkich chętnych chcących uczestniczyć w krwiodawstwie, wojskowych z Centrum i innych instytucji wojskowych, cywili czy młodzież. Oprócz idei honorowego ratowania ludzkiego zdrowia i życia, dąży też do integracji środowisk lokalnych i charakterystycznych: wojska, studentów, kobiet, parafii czy urzędników.

W dobie profesjonalizacji naszej armii zadanie jest trudniejsze bo wraz ze wstrzymaniem poborów, zmniejszyła się liczba potencjalnych kandydatów do honorowego krwiodawstwa, gdyż wielu młodych ludzi o tej idei dowiadywało się w murach jednostek. Obecnie praktycznie nie ma systemu przekazywania właściwej wiedzy o krwiodawstwie, dlatego ten obowiązek spada też na klubowiczów zgodnie ze statutem klubu.

Dar krwi nie da się przełożyć na żadne słowa wdzięczności, nagrody czy zaszczyty. Bo tak naprawdę, podziękowaniem jest każde uratowane zdrowie i życie ludzkie, a także włączenie się w tę piękną ideę nowych dawców krwi.

WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO ZOSTANIA KRWIODAWCĄ ZAPRASZAMY DO NASZEGO KLUBU.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *